Final-4 Παίδων (Ημιτελικός): Α.Ε.Ν. Αρτάκης-Απόλλων Λιβαδειάς 51-55

Ο Απόλλων Λιβαδειάς νίκησε σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση την Α.Ε.Ν. Αρτάκης με 51-55 παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της κατηγορίας, όπου πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, όπως εκείνος θα προκύψει από τον β’ ημιτελικό μεταξύ ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Γ.Σ. Ιτέας.

Ματς για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες αγχωμένες με αποτέλεσμα να είναι άστοχες και το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Παρ’ όλα αυτά, το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, σασπένς και κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Η Αρτάκη είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο ενώ στα μέσα της γ’ περιόδου ξέφυγε και με 10 πόντους (33-23). Ο Απόλλων όμως αντέδρασε, έβγαλε καλές άμυνες και κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης-πρόκρισης.

Με επιμέρους σκορ 6-21 ο Απόλλων πέρασε μπροστά με 39-44, ενώ με καλάθι του Ζητουνιάτη στα 25” για τη λήξη ξέφυγε με 42-46. Στα 15” ο Γ. Δάγκουλας κέρδισε φάουλ πάνω στο τρίποντο και με 2/3 βολές μείωσε σε 44-46. Έχασε την τρίτη βολή, ο Χαραλαμπίδης πήρε το δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ και με δύο πόντους από κοντά ισοφάρισε σε 46-46 οδηγώντας τον ημιτελικό στην παράταση!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν και στον έξτρα χρόνο πόντο-πόντο, με τον Τσούρα με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 48-51 και τον Κρίκο να παίρνει το ριμπάουντ μετά τη δεύτερη χαμένη βολή για το 48-53.

Ο Γ. Δάγκουλας με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 51-53 στα 45” για το φινάλε, οι δύο ομάδες έχασαν από μια επίθεση και ο Κρίκος με 1/2 βολές σημείωσε στα 11” το 51-54. Η μπάλα μετά τη χαμένη δεύτερη βολή κατέληξε στον Ζητουνιάτη που με 1/2 βολές στα 4” για τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 51-55 με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό!

Από την Α.Ε.Ν. Αρτάκης που γνώρισε την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα αλλά στο σημαντικότερο μέχρι τώρα ματς, ο Γ. Δάγκουλας ήταν ο κορυφαίος με 23 (2) πόντους.

Από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς που θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στην κατηγορία παίδων, πρώτος σκόρερ ο Ματθαίου με 20 πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-7, 26-19, 36-35, 46-46 (καν. διάρκεια), 51-55 (παράταση-τελ. αποτέλεσμα).

Α.Ε.Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Στεφανίδης): Κονόμι, Τσαγγάρας, Οικονομίδης Ι. 2, Σαμαντούρος, Στεφανίδης 2, Γραμματικόγιαννης 3, Ασλαματζίδης, Δάγκουλας Γ. 23 (2), Γαλιάνος, Χαραλαμπίδης 8, Δάγκουλας Κ. 13.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ντάλλης): Γαβαλάς, Κωτσαδάμ Αλ., Αντωνίου 2, Ζητουνιάτης 5, Κοντελές, Κρίκος 11, Τσούρας 4, Κεράστας 3, Κατσής 6, Γιαννούλης, Σαρίδης 4 (1), Ματθαίου 20.